Menu

Hava Geçirmez Depolama Nedir?

Hava geçirmez veya kapalı depolama sistemleri “hermetik depolama” ya da “kapalı depolama” olarak adlandırılır. Bu yöntem, solunum metabolizmasıyla birlikte oksijeni (O2) azaltarak ve karbondioksidi (CO2) arttırarak üründe bulunan böcekler ve diğer aerobik organizmaların veya ürünün kendisinin değiştirilmiş atmosfer oluşturmasını mümkün kılar. Canlı organizmaların solunum aktivitesi yaklaşık % 1-2 oksijen ve yaklaşık % 20 karbondioksit içeren bir atmosfer oluşturur .

Hermetik depolama uygulamalarının böcek kontrolündeki başarısı, geleneksel dezenfektanlarla kıyaslanabilir (% 99.9 üzerinde öldürme oranı) ve böcek faaliyeti nedeniyle oluşan zarar en az düzeydedir (15 aylık bir depolama süresi için % 0.15 Ağırlık kaybı).

Düşük O2 ve yüksek CO2 ortamı, böcekleri ve küçük haşereleri öldürür; aerobik mantarların büyümesini engeller. Yüksek CO2 ve azaltılmış O2 seviyeleri genellikle depolanan tahılın kalitesini uzun süre korur.

Tahıllar, yağlı tohum, bakliyat, kakao ve kahve gibi ürünler bu şekilde uzun aylar boyu güvenle saklanabilir ve bu esnada yüksek kalitesini korur, rutubet ve mikotoksin oluşumu engellenir.